logo-ztf2

Stowarzyszenie zrodzone z pasji

Nasza historia zaczęła się jakiś czas temu od zwykłej ciekawości i chęci poznania własnego aparatu. Potem przyszła fascynacja kadrem, ekspozycją i zabawami z cyfrowym zapisem rzeczywistości. Kiedy kończył się kurs fotograficzny Szkoły Pawła Sulatyckiego, podczas którego wspólnie uczyliśmy się czym jest fotografia, wiedzieliśmy że to dopiero początek czegoś nowego, gdyż z czasem ciekawość zdążyła przerodzić się w prawdziwą pasję. Wśród wielu pomysłów, jak w natłoku codziennych obowiązków nie zapomnieć o tym, co sprawia nam tyle radości, pojawił się jeden – ten najważniejszy – zakładamy stowarzyszenie!

Dzięki chęciom oraz zaangażowaniu wtedy jeszcze potencjalnych członków przyszłego Zielonogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, droga od pomysłu do realizacji była błyskawiczna.

22.06.2014 r. na ognisku w Zatoniu, kończącym II edycję kursu fotograficznego, powstał pomysł zawiązania stowarzyszenia i dalszego kultywowania pasji, spotykania się w gronie ludzi, których inspiruje fotografia. Pośród nich byli obecni członkowie ZTF, a mianowicie Grzegorz Baworowski, Grzegorz Kincel Małgorzata Chomont, Paweł Sulatycki, Anna Bliskowska, Magdalena Karwalajtys, Katarzyna Kazimierska,3 Jarosław Sałaciński.

Zatonie – czerwiec 2014 r.

Jak się okazało chęci i zapału było tyle, że już 29.06.2014 r. w zielonogórskiej Palmiarni, spotkali się wszyscy chętni do zawiązania Stowarzyszenia. Kolejne następujące po sobie zebrania umocniły nas we wspólnym działaniu.

Palmiarnia – czerwiec 2014 r.

Oficjalnie zaistnieliśmy 18 sierpnia 2014r., kiedy to nasze stowarzyszenie zostało wpisane do KRS.

Pierwszy Zarząd ZTF na kadencję 2014-2017 stanowili:

  • Prezes Zarządu– Paweł Sulatycki
  • Zastępca Prezesa Zarządu – Justyna Grzybowska- Trzeszcz
  • Sekretarz Zarządu – Małgorzata Chomont
  • Skarbnik Zarządu – Sylwia Bocer-Cholewińska
  • Członek Zarządu – Aneta Nowakowska
  • Członek Zarządu – Jarosław Sałaciński

Komisja rewizyjna ZTF:

  • Grzegorz Baworowski
  • Paulina Preuss
  • Alicja Kołodziej

(kadencja 2014-2017)

Od początku nieustannie doskonalimy nasz warsztat spędzając godziny lub nawet całe dnie na plenerach i warsztatach. Towarzyszy temu wspaniałe uczucie dzielenia się własnymi pracami, wspólnego oglądania zdjęć, rozmawiania o ich zaletach i wadach – po prostu uczenia się od siebie nawzajem.

Do ZTF należą zarówno początkujący, jak i zawodowi fotografowie. Profesjonaliści chętnie dzielą się radami dotyczącymi technicznej strony robienia zdjęć, a amatorzy zaskakują ich w zamian kreatywnym podejściem do realizacji zadanych tematów oraz świeżym spojrzeniem na rzeczywistość.

Dzięki takiemu połączeniu zyskaliśmy niezwykłą płaszczyznę do wymiany myśli, pomysłów i wzajemnej inspiracji.

Podczas pierwszego roku działalności ZTF wiele osób zaangażowało się bezinteresownie w pracę dla wspólnego dobra, organizując warsztaty i plenery oraz biorąc udział w konkursach.

Członkowie ZTF spotykają się dwa razy w miesiącu (pierwszy i trzeci wtorek miesiąca) . Miejscem spotkań był najpierw klub Harlem (rok 2014-2017), obecnie Sport Pub Barcelona (rok 2017- nadal) – Zielona Góra, gdzie na dużym ekranie, prosto z projektora oglądamy wspólnie zdjęcia realizujące zadany wcześniej temat. Rolą zwycięzcy jest wymyślenie nowego zadania, na którego realizację mamy zazwyczaj miesiąc czasu.

W ramach ZTF działają zespoły twórcze, których liderzy, opracowują program mający na celu rozwijanie określonej dziedziny fotografii, zgłębianie tematów z nią związanych, twórcze poznawanie.

W ramach ZTF działają następujące zespoły twórcze:

Zespół Twórczy Krajobraz – lider Małgorzata Chomont

Zespól Twórczy Portrety – lider  Marta Ponikowska (poprzedni liderzy: Anna Zielińska, Dariusz Małkowski, Elżbieta Przybyła-Szpakowska);

Zespół Twórczy Street photo & Architektura – lider Katarzyna Żółkiewska

Dzięki fotograficznym spotkaniom i aktywnemu udziałowi w wydarzeniach organizowanych przez stowarzyszenie, ZTF stał się integralną częścią naszej codzienności, a decyzja o wstąpieniu do Zielonogórskiego Towarzystwa Fotograficznego jedną z lepszych, jakie każdy z nas podjął w ciągu ostatniego roku. Wszyscy w praktyce sprawdziliśmy, że nic tak nie mobilizuje do działania, jak bliskość osób dzielących tą samą pasję i zainteresowania.

Wśród planów na kolejny rok działalności nie brakuje nam już pomysłów na nowe plenery, wystawy fotograficzne, spotkania autorskie czy wymianę doświadczeń fotograficznych z innymi Stowarzyszeniami.

Wspólne miesiące spędzone razem uświadomiły nam, że najważniejsi we wszystkim są ludzie, ich zaangażowanie, chęć działania, twórcza niepokorność…To od tego jacy jesteśmy zależy nasza organizacja, jej rozwój, kreatywne działania i radość jaką możemy sprawiać innym swoją pasją.

cropped-IV0A4606-1.jpg